22 lutego 2023

Jak zaoszczędzić na wydatkach na prąd? Proste, ale skuteczne rady!

W ostatnich miesiącach ceny energii i prądu poszybowały ostro w górę. Polacy szukają sposobów ograniczenia kosztów mediów, aby wobec postępującej drożyzny jak najwięcej pieniędzy pozostało w portfelach na inne wydatki. W tym artykule podpowiadamy, jak oszczędzać energię i jak zaoszczędzić na prądzie w domu. Oszczędzanie jest niezwykle ważne m.in. w obliczu wprowadzonego przez rząd limitu zużycia energii.

Jest wiele sposobów oszczędzania energii przy użytkowaniu urządzeń elektrycznych. Zastanawiając się, jak zmniejszyć rachunki za prąd, trzeba najpierw sprawdzić, ile prądu zużywają urządzenia, których no co dzień używamy. Na ten bilans składają się m.in. czas ich pracy oraz moc wyrażona w watach. Im wyższa, tym więcej prądu pobiera urządzenie.

Jak zmniejszyć zużycie prądu?

Dystrybutorzy energii zachęcają swoich klientów do mikrooszczędności. Zauważalne zmniejszenie zużycia prądu to realna korzyść dla budżetu gospodarstwa domowego. Nawet o kilkanaście procent może spaść domowe zapotrzebowanie na energię elektryczną tylko dzięki zmianie nawyków jej użytkowania.

Optymalizując zużycia energii w gospodarstwie domowym, warto zacząć od audytu. Polega on na ustaleniu, które urządzenia i jakie rutynowe zachowania skutkują największym wydatkowaniem energii. Starannie przeprowadzony audyt, opracowanie zaleceń optymalizacyjnych i ich konsekwentne wdrażanie zapewniają wymierne oszczędności. Już sama świadomość, ile energii konsumują poszczególne urządzenia, sprawi, że domownicy zaczną ich używać w sposób bardziej celowy i przemyślany.

Warto również wziąć pod uwagę rozwiązania technologiczne wspierające efektywność energetyczną. Zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na media energetyczne zmniejsza się po zainstalowaniu nawet najprostszych rozwiązań z zakresu smart home, tj. termostaty czy inteligentne oświetlenie. Do oszczędzania energii elektrycznej zachęca rządowa Tarcza Solidarnościowa. Jeśli ograniczy się zużycie energii o ponad 10 proc. w stosunku do 2022, oprócz oszczędności wynikających z ograniczenia zużycia energii klient otrzyma 10 proc. obniżkę rachunku w 2024.

Sposoby oszczędzania energii w domu

Sprzęty starego typu będą utrudniać oszczędność prądu. Dlatego przy zakupie nowych urządzeń warto zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną – im jest wyższa, tym mniejsze zużycie energii. Od marca 2021 obowiązują nowe oznaczenia klasy energetycznej. Nowa skala rozpoczyna się od “A” (najbardziej energooszczędne sprzęty) i kończy na “G” (najmniej energooszczędne sprzęty). W nowym oznakowaniu nie ma symboli “A+++”, “A++” i “A+”.

W internecie spotkać można wiele porad, które wskazują różne sposoby oszczędzania energii elektrycznej. Do urządzeń, które zużywają najwięcej prądu należą płyta indukcyjna, bojler elektryczny, piekarnik, lodówka i zmywarka. Ale oszczędność energii zależy od intensywności korzystania z danego sprzętu. Jeśli na przykład telewizor będzie działał w naszym domu „na okrągło”, on również może być bardzo energochłonny.

Przykładów działań jak można oszczędzać prąd w domu są setki. Poniżej podajemy 10 sposobów na oszczędzanie energii, ale zdajemy sobie sprawę, że jest to wybór subiektywny i poniższa lista wskazówek, jak my oszczędzamy prąd, każdy czytelnik uzupełni swoimi doświadczeniami. Przede wszystkim jednak:

1. Oszczędzaj energię, włączając tylko pełną zmywarkę.
2. Podczas gotowania potraw przykrywaj garnki pokrywką.
3. W czajniku gotuj tylko tyle wody, ile zamierzasz zużyć.
4. Piekąc potrawy w piekarniku, nie otwieraj go w ogóle lub nie rób tego często.
5. Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki i zamrażarki, a także pilnuj, aby drzwi od nich były zamknięte.
6. Wyłącz światło w pomieszczeniu, z którego wychodzisz.  Wymień wszystkie tradycyjne żarówki na LED. Przypomnij sobie o istnieniu świec. Dają nie tylko światło, ale także ciepło!
7. Włącz funkcję automatycznego wyłączenia telewizora np. po godzinie od jego nieużywania.
8. Kiedy smartfon jest w pełni naładowany, odłącz go od gniazdka.
9. Nie pozostawiaj urządzeń w stanie czuwania. Odłączając te, których nie używasz, możesz sporo zaoszczędzić. Nie masz ochoty na ciągłe przeglądanie wszystkich urządzeń? Wówczas kup „inteligentną wtyczkę”, która pozwala na wyłączenie wszystkich urządzeń jednocześnie.
10. Nie prasuj pojedynczych ubrań, ale poczekaj aż zbierze się ich więcej, tak żeby zbyt często nie rozgrzewać żelazka. Prasowanie zaczynaj od tkanin wymagających niższej temperatury – nie będzie wówczas konieczne schładzanie żelazka.

Oszczędzaj energię

Jak wynika z badania IBRiS, aż 91 proc. Polaków uważa się za osoby oszczędzające energię elektryczną. Dla 86 proc. ankietowanych kluczowym argumentem przemawiającym za ograniczeniem zużycia prądu jest chęć zmniejszenia wysokości rachunków, 11 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania, a dla 3 proc. koszt prądu nie stanowi motywacji. 72 proc. badanych deklaruje, że racjonalnie podchodzi do użytkowania energii ze względu na troskę o środowisko naturalne. Zmniejszanie zużycia prądu w trosce o środowisko ma większe znaczenie dla kobiet (77 proc.) niż dla mężczyzn (66 proc.).

Kup agregat prądotwórczy

W przypadku nagłej awarii lub przerw w dostawach prądu nieocenionym rozwiązaniem może okazać się agregat prądotwórczy. Nie jest to urządzenie, które użytkuje się codziennie, ale warto je mieć w swoim wyposażeniu np. do zastosowania na działkach, w ogrodach i domkach letniskowych, a także w warsztatach, na placach budowy oraz podczas imprez plenerowych, gdzie nie ma dostępu do stałego źródła prądu. Dostępne są urządzenia zasilane różnymi rodzajami paliwa – z silnikiem benzynowym lub na olej napędowy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści