Kładzenie płytek łazienkowych nie jest łatwym zadaniem, dlatego wiele osób zatrudnia do tego specjalistów. Jednak co w sytuacji, gdy budżet na remont jest ograniczony? Można podjąć się tego samodzielnie, aczkolwiek przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zasadami.
Od czego zacząć układanie płytek w łazience?
Co oczywiste, w pierwszej kolejności należy zakupić płytki łazienkowe, co może okazać się nie takie proste. Pomijając kwestię ich wielkości, kształtu i wzornictwa, należy zwrócić uwagę na to, aby wszystkie pochodziły z tej samej serii, w innym wypadku mogą występować między nimi różnice kolorystyczne. Dodatkowo z tego względu należy od razu dobrze wyliczyć ilość potrzebnych kafelek, aby uniknąć konieczności dokupywania ich, co wiąże się z ryzykiem, że zabraknie produktów z danej serii.
Dlatego najpierw warto zrobić dokładne pomiary pomieszczenia, tj. ścian i podłogi, na których będą układane konkretne rodzaje płytek i zsumować ilość metrów kwadratowych. Do otrzymanej wartości, należy doliczyć ok. 10-15% więcej kafelek, aby mieć odpowiedni zapas.
To jeszcze nie koniec zakupów. Oprócz tego przed rozpoczęciem prac powinno się skompletować wszystkie materiały oraz narzędzia, tj.:
- klej lub zaprawę klejową;
- fugę;
- grunt;
- poziomicę;
- plastikowe wiadro budowlane;
- krzyżyki dystansowe do płytek;
- opcjonalnie klipsy do poziomowania (system samopoziomujący);
- wiertarkę z mieszadłem do kleju;
- zębatą packę;
- pacę gumową lub pistolet budowlany do fugowania;
- gumowy młotek;
- spory zestaw gąbek;
- maszynkę do cięcia płytek;
- wkrętarkę z diamentową otwornicą.
Układanie płytek łazienkowych krok po kroku
Układanie płytek należy zacząć od przygotowania podłoża. Powinno się je oczyścić, a także, w przypadku podłogi, wyszczotkować. Aby ułatwić sobie pracę, warto przy pomocy poziomicy oraz ołówka wyznaczyć na ścianach linie, do których kafelki mają być układane.
Na „sucho” można rozplanować układ płytek, tj. przyłożyć je do podłoża, uwzględniając docelową szerokość spoin. Następnie powinno się skrupulatnie zagruntować całą powierzchnię.
Gdy to jest gotowe, można przystąpić do rozrobienia kleju z zimną wodą. Trzeba go dokładnie wymieszać za pomocą mieszadła przymocowanego do wiertarki. Przy okazji dobrze jest pamiętać o tym, aby nie przygotowywać zbyt dużo zaprawy na raz, ponieważ z czasem będzie zasychać.
Przy użyciu packi nakłada się porcję kleju na cały kafelek, po czym zębatą stroną tworzy się na nim bruzdy. Gotową płytkę można ułożyć na podłodze lub ścianie, delikatnie ją dociskając.
Precyzyjne układanie kafelek ułatwia system samopoziomujący, składający się z klipsa wkładanego pod ceramikę oraz klinu. Dzięki temu można mieć pewność, że cała powierzchnia jest równa, żadna płytka nie odstaje, np. przez zbyt dużą ilość kleju. Jest to opcjonalne, ale bardzo zalecane rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają doświadczenia w tego typu pracach.
Ponadto, aby uzyskać równą odległość pomiędzy kolejnymi kafelkami, stosuje się krzyżyki dystansowe o wybranej szerokości.
Cały ten proces, czyli nakładanie zaprawy, klejenie płytek do podłoża, mocowanie krzyżyków i klipsów poziomujących należy powtarzać, aż cała powierzchnia zostanie wyłożona. Konieczne będzie w międzyczasie wykonanie docinek, a także otworów w kafelkach układanych w pobliżu zakończeń instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Po ułożeniu płytek trzeba pozostawić je do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta kleju. Po tym czasie można ściągnąć krzyżyki oraz, jeśli został wykorzystany system samopoziomujący, za pomocą gumowego młotka wybić klipsy.
Jak dobrać kolor fugi? Fugowanie krok po kroku
Ostatnim etapem kafelkowania łazienki jest fugowanie, czyli wypełnianie szczelin pomiędzy płytkami.
Podstawą będzie dobranie koloru fugi, a możliwości w tym zakresie jest kilka:
- fuga zbliżona kolorystycznie do odcienia płytek pozwoli na uzyskanie jednolitej, harmonijnej powierzchni;
- kontrastowa fuga podkreśli kształt, rozmiar, czy nawet układ kafelek;
- za uniwersalną uważana jest szara oraz beżowa fuga, która sprawdza się w przypadku większości gresu, zarówno jasnego, jak i ciemnego;
- w przypadku drobnych, mozaikowych płytek, poleca się zastosowanie białej fugi lub kontrastowej fugi, co zmniejszy ryzyko zlewania się poszczególnych elementów.
Jeśli fuga została wybrana, można przystąpić do końcowego etapu remontu łazienki. Ważne jest, aby zabrać się za to nie wcześniej niż po 24 godz. od położenia ostatniego kafelka. Wtedy można zyskać pewność, że klej dokładnie wysechł, w spoinach nie gromadzi się wilgoć. Ponadto trzeba oczyścić szczeliny, usunąć resztki zaprawy znajdującej się na krawędziach płytek. Można to zrobić przy pomocy specjalnego nożyka, uważając, aby nie uszkodzić powierzchni gresu.
Fugę należy rozrobić z wodą, zgodnie z instrukcją producenta. Można ją aplikować na jeden z dwóch sposobów:
- za pomocą gumowej pacy mocno wcierać masę w spoiny;
- nakładać przy pomocy pistoletu i następnie rozcierać.
Druga metoda jest znacznie szybsza, a także pozwala tak nakładać fugę, aby minimalizować ewentualne straty. Po przeschnięciu masy można zebrać jej nadmiar i, w razie potrzeby, dołożyć fugi. Dobrze jest to zrobić w przeciągu 30 min od nałożenia.
Na końcu powinno się wyczyścić kafelki, używając do tego zwilżonej gąbki, która ma na tyle miękką powierzchnię, że nie zarysuje płytek.
Samodzielne układanie płytek – podsumowanie
Układanie płytek jest skomplikowanym, czasochłonnym zajęciem, aczkolwiek można go przeprowadzić we własnym zakresie. Osoby niedoświadczone, które przystępują do tego po raz pierwszy, powinny zapoznać się wcześniej dokładnie ze wszystkimi wskazówkami, a także korzystać z rozwiązań ułatwiających pracę, takich jak system samopoziomujący czy pistolet do fugowania.
Artykuł gościnny.