Dentysta dziecięcy i ortodonta – kiedy udać się na pierwszą wizytę?

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym uchronią nasze uzębienie przed koniecznością przeprowadzania skomplikowanych zabiegów, które niejednokrotnie wiążą się z nieprzyjemnym bólem odczuwanym po wykonanym leczeniu. Oczywiście wiele zależy od charakteru przeprowadzonych działań w obrębie naszej jamy ustnej. Doświadczony dentysta jest w stanie rozpoznać niepokojące zmiany na bardzo wczesnym etapie.

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym

Regularne wizyty u stomatologa dotyczą nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Bardzo ważne jest oswojenie ich z czynnościami wykonywanymi w obrębie jamy ustnej. Zaleca się zatem, aby pierwsza wizyta odbyła się w momencie, gdy u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze zęby – zazwyczaj jest to około 6 miesiąc życia. Wszystkie zęby mleczne są natomiast obecne w wieku 3 lat, wówczas jest to ostatni dzwonek na pojawienie się z dzieckiem w gabinecie. Dentysta dziecięcy Kraków musi mieć dobre podejście do najmłodszych. Wizyty kontrolne powinny odbywać się nie tylko wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego. Regularne spotkania u stomatologa, które przebiegać będą w spokojnej i przyjaznej atmosferze, przyzwyczają dziecko do wizyt późniejszych.

Dentysta Kraków poinstruować powinien małego pacjenta odnośnie właściwego dbania o higienę jamy ustnej. Istotne jest pokazanie dziecku, jak należy prawidłowo myć zęby. Zazwyczaj szczotkowanie odbywa się dwa razy dziennie przez około trzy minuty – rano oraz wieczorem. Jednak większość stomatologów zaleca mycie zębów po każdym posiłku. Dodatkowo używać należy nici dentystycznej, ponieważ w trudnodostępnych przestrzeniach międzyzębowych gromadzą się resztki pokarmowe.

Pierwsza wizyta małego pacjenta w gabinecie ortodontycznym

Oprócz wizyty w gabinecie stomatologicznym rodzice powinni zadbać o umówienie dziecka do ortodonty. Konsultacja ortodontyczna Kraków pozwoli na szybkie wykrycie wady zgryzu bądź wady szczękowo-twarzowej, to natomiast umożliwi zastosowanie odpowiedniego leczenia. Pomimo iż założenie aparatu ortodontycznego możliwe jest obecnie praktycznie w każdym wieku, leczenie zaleca się rozpocząć w wieku dziecięcym bądź nastoletnim. Obecne możliwości pozwalają na zastosowanie aparatu wykonanego z różnych tworzyw.

Wizyty u ortodonty wiążą się jednak z kosztem, na który nie zawsze pozwolić sobie mogą rodzice. Dlatego też ortodonci oferują usługę założenia aparatu u dorosłych. Dużą popularnością cieszy się aparat przezroczysty lub umieszczony po wewnętrznej stronie zębów – ze względu na swoją niewidoczność.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna