30 października 2020

Agrowłóknina na wiosenne przymrozki oraz zimowe chłody – kiedy i po co ją stosować?

Wiosna – okres wysiewów i sadzenia, niestety jest to również czas niestabilnej pogody. Jak więc ochronić rośliny przed przymrozkami, intensywnymi opadami oraz zapewnić im optymalne warunki do szybkiego wzrostu? Odpowiedź jest prosta, wystarczy wprowadzić odpowiedni rodzaj agrowłókniny. Poznajmy więc, do czego służy ten produkt ochrony roślin i w jaki sposób należy go stosować.

Czym właściwie jest agrowłóknina pod warzywa?

Agrowłókniny to materiał, który wykorzystuje się najczęściej do ściółkowania gleby, a także okrywania roślin. W głównej mierze wykonana z włókien polipropylenowych jest materiałem syntetycznym. Produkt ten najczęściej stosowany jest w ogrodnictwie, rolnictwie a także szkółkarstwie. Z tego względu występuje w różnej kolorystyce oraz grubości. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym i paroprzepuszczalnym agrowłókniny są w stanie zabezpieczyć delikatną roślinność przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Co więcej, agrowłóknina do okrywania roślin przepuszcza światło, dzięki czemu każda roślina ma idealne warunki do rozwoju.

Agrowłókniny zimowe i wiosenne – różnice

Modele agrowłóknin zimowych najczęściej wykorzystujemy w celu zabezpieczenia roślin przed mrozem, śniegiem oraz gradem. Bardzo często powstrzymują silny wiatr. Ich duża grubość oraz biała barwa odbijają promieniowanie słoneczne, dzięki czemu zabezpieczają roślinność przed nagłymi skokami temperatury. Natomiast agrowłóknina wiosenna służy do ochrony warzyw i owoców, które wysiano w przyspieszonym terminie. Poprawia wzrost roślinności oraz ochrania ją przed wiosennymi przymrozkami, a także nawalnymi opadami.

Najważniejszą różnicą pomiędzy obiema agrowłókninami jest gramatura. Zimowe posiadają grubość 50 g/m2 natomiast wiosenne 17,19, 21 lub 23 g/m2.

Najpopularniejsze odmiany agrowłókniny

  • Agrospeed – jest to agrowłóknina biała, przepuszczająca wodę opadową i zapewniająca cyrkulację powietrza gwarantując idealne warunki cieplne roślinom. Chroni przed ptakami i gryzoniami oraz oczywiście przed przymrozkami i silnym światłem słonecznym.
  • Agrotherm – modele agrowłókniny o gramaturze 23g/m2 i 50 g/m2 idealnie chroni rośliny zimujące w gruncie. Stosuje się je w bezśnieżne zimy do roślin o niskiej mrozoodporności.
  • Agrostop – rodzaj agrowłókniny o grubości 50g/m2 w głównej mierze wykorzystywanej do ściółkowania gleby. Eliminuje chwasty, zabezpiecza glebę przed utratą wody i poprawia warunki fitosanitarne roślin.

Treść sponsorowana.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści