29 sierpnia 2022

3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o agregatach

Planując budowę domu w miejscu, gdzie nie ma jeszcze przyłącza energetycznego lub używając urządzeń elektrycznych w miejscach pozbawionych dostępu do sieci energetycznej, doskonałym rozwiązaniem będzie kupno lub wynajem agregatu prądotwórczego. Agregat prądotwórczy to urządzenie złożone z trzech oddzielnych urządzeń. Jego podstawowym elementem jest silnik spalinowy, którego zadaniem jest dostarczanie odpowiednej energii. Kolejnym elementem urządzenia jest prądnica, która wytwarza energię elektryczną. Trzeci i ostatni element urządzenia to falownik, czyli urządzenie przekształcające prąd z prądnicy na taki, który znajduje się w domowych gniazdkach. Poniżej przedstawiamy dodatkowe 3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o agregatach.

1. Rodzaje silników prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze wyposażone są w kilka rodzajów silników. Wyróżniamy:

  • Silniki diesla. Jest to najbardziej oszczędna i wytrzymała konstrukcja. Silniki te charakteryzują się dużym momentem obrotowym, a także niskim zużyciem paliwa. Niestety, mogą one sprawiać problem z uruchomieniem w niższych temperaturach.
  • Silniki benzynowe czterosuwowe. Silniki te wyróżnia stabilna i równa praca. Będą one doskonałym wyborem do miejsc, w których będzie występowała niska temperatura – nie mają one bowiem żadnego problemu nawet w niskich temperaturach. Charakteryzują się dużym stosunkiem mocy do masy.
  • Silniki benzynowe dwusuwowe. Urządzenia te są najrzadziej spotykanymi na rynku. Jest to bowiem lekko przestarzała konstrukcja. Pomimo tego, że urządzenia te są wytrzymałe, a ich konstrukcja jest prosta, wyróżnia je niestabilna praca która ma znaczny wpływ na wytwarzany prąd. Co więcej, uciążliwością jest tu także stosowanie mieszanki paliwa z olejem do smarowania.

Na rynku znajdziemy też agregaty akumulatorowe. Generują one jednak znacznie mniejszą moc i są mniej wydajne.

2. Podział agregatów

Poza silnikami, możemy wyróżnić też kilka rodzajów agregatów. Główny podział to ten, który dzieli je na jednofazowe i trójfazowe.

  • Agregaty jednofazowe. Są one przeznaczone do „mniejszych” prac. Doskonale sprawdzą się podczas awarii prądu do zasilenia urządzeń podłączonych do sieci domowej. Napięcie generowanego prądu wynosi tu do 230 V.
  • Agregaty trójfazowe. Ten rodzaj agregatów wykorzystuje się wtedy, gdy potrzebujemy zasilić większą liczbę urządzeń, które wymagają większej mocy. Napięcie generowanego prądu wynosi tu do 400 V.

W zależności od tego, jakie urządzenie potrzebujemy, możemy wybrać też agregator przenośny lub stacjonarny. Bardzo często przydatny może okazać się też kompresor lub prostownik.

3. Jak użytkować agregat?

Prawidłowa obsługa agregatu wymaga znajomości kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, naszym obowiązkiem jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Znajdziemy tam wiele informacji dotyczących bezpieczeństwa użytkowania urządzenia, a także prawidłowego uruchamiania czy konieczności wykonania przeglądów gwarancyjnych. Wśród podstawowych zasad wyróżniamy też:

  • odpowiedni dobór agregatu oraz prawidłowe podłączenie odbiorników,
  • systematyczne kontrolowanie poziomu oleju – przed każdym uruchomieniem,
  • sprawdzanie stanu odbiorników – przed każdym podłączeniem ich do agregatu,
  • systematyczną wymianę oleju – w zależności od potrzeb silnika,
  • kontrolę poziomu paliwa – poziom paliwa nie może być niższy niż poziom minimalny,
  • systematyczną konserwację – zalecana przez producenta we wskazanych terminach,
  • kontrolę filtra powietrza – systematyczne czyszczenie oraz wymiana raz w roku.

Treść sponsorowana.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści